Előző írásunkban beszéltünk az élet tudományáról, az ayurvédáról, melynek története több ezer évre nyúlik vissza. A test, a lélek és a szellem egységét veszi figyelembe. A nyugati orvoslással ellentétben csak természetes eszközöket használ, és a megelőzésre helyezi a hangsúlyt. Minden egyes emberi természet saját és spontán temperamentummal és működéssel rendelkezik, így nem lehet egy a nyugati szemlélet által meghatározott normalitás (ami a többségnek jó) keretein belül szemlélni, hanem a normalitást egyénileg kell értékelni.
Megismerve az saját ayurvédikus testtípusunkat, ki tudunk alakítani egy számunkra leginkább ideális életmódot. A három testtípus: Váta, Pitta, Kapha
A Pitta testtípus a tűz és a víz elemiből alakult ki.
Tulajdonságaik:
- Közepesen erős testalkatúak
- Mellkasuk kevésbé lapos, az erek és az izmok nem dudorodnak ki
- Jelentős számban vannak anyajegyeik, szeplőik, árnyalatuk lehet kékes vagy barnás-vöröses
- Közepesen fejlett az izomzatuk, csontjaik csak mérsékelten kiugrók
- Bőrük puha, meleg, arcuk színe lehet sárgás, pirosas vagy fehér
- Hajuk jellemzően vékony, selymes, általában vöröses vagy barnás az eredeti színe
- Hajlamosak a korai őszülésre és/vagy kopaszodásra
- Szemük színe: szürke, zöld, vagy réz-barna, tekintetük éles
- Orruk formája éles
A Pitta típusú emberek le se tagadhatnák, hogy egyik alkotóelemük a tűz jegy. Lobbanékony, harcias, ami a szívén az a száján. Ha egyensúlyban van magával, akkor kiváló vezető. Ha ő valaminek az élére áll, támogatókat vonzz az ügye mellé, és sikerre is viszi a küldetését. Viszont ez a tűz nagyon versengővé is teszi, képes másokat eltaposni. Jógaórán ő az első, aki beleáll egy pózba, és a legtovább tartja. Minden egyes alkalommal túl akarja magát szárnyalni, nem figyel a saját korlátaira, ezért könnyen lesérülhet. Persze ő még sérülten is jógázik…
Ha a Pitta testtípusú ember kibillen az egyensúlyából jellemzően gyulladással, lázzal járó betegségek alakulnak ki nála: emésztési zavarok, fekély, savasodás, gyomorhurut, máj-és epebántalmak, bőrbetegségek, álmatlanság, ingerlékenység.
A kibillenés helyreállításához és a Pitta egyensúlyának további megőrzésében fontos szerepet kap a személyére szabott jógagyakorlás. Fontos, hogy megerőltetés nélkül gyakoroljon, bánjon finoman az erejével. Fékezze, szelídítse meg versenyszellemét. Szó szerint, adjon bele kevesebbet. Erejének körülbelül a negyedét, ez segít majd levezetni a felesleges Pittát. Számára mindez nagyon nagy mentális kihívás.
Mivel az előre hajló gyakorlatok fűtő hatásúak, a Pittában pedig már így is magas hőfokon ég a tűz, ezért, ha ezeket a gyakorlatokat nem is kerüli, arra figyelnie kell, hogy ne ezeken legyen a hangsúly, és ne tartsa ki túl sokáig őket. Viszont a hátra hajlások, és a fordított testhelyzetű ászanák hűtő hatással bírnak, ezeket bátran gyakorolja. A relaxációs, az ülő illetve fekvő pózok jól lenyugtatják és földelik. Erre azért is van nagy szüksége a Pittának, mert alkotói közül hiányzik a Föld elem.
Nézzük, milyen óratípusok előnyösek a Pittának:
Tradicionális Hatha Jóga: Ezek az órák általában a teljes testet átmozgatják, így mind a három testtípusnak vannak benne kedvező elemek. Nem tolódik el a hangsúly egyik irányába se. Általában az órák egy 5 perces vezetett relaxációval zárulnak, ami abban is segíti a Pittát, hogy mentálisan lelazuljon.
Gerincjóga: Sokat érintkezünk a talajjal, így megvalósul a földelés, illetve végig stimuláljuk az idegrendszert, ami lecsillapítja a harcias Pittát
Yinjóga: Jellemzően hosszan, akár 3-5 percig is kitartott ülő vagy fekvő relaxáló, stresszoldó pózokban telik az óra. Megvalósul a földelés, és az idegrendszer is lecsillapodik egy nyugodt és csendes gyakorlás közben. A Pittának kifejezetten jót tesz ebben a környezetben, a hosszan kitartott, de nem megerőltető ászanázás.
Asthanga 1. gyakorlatsora: itt óráról órára ismétlődő gyakorlatsort kell végezned légzésszinkronnal. Így megvalósul a rendszeresség. A saját légzésed morajlás adja a „zenei aláfestést”. Kialakul egy megnyugtató, relaxáló légkör. Vannak benne álló, ülő, fekvő, előre- hátrahajló, és csavaró gyakorlatok is. A Pittának itt arra kell igazán figyelnie, hogy ne akarjon a legkeményebb jógi lenni a teremben, ne versenyezzen, ne tolja túl a gyakorlását. Engedjen meg magának egy kis lazaságot. Illetve, ne csak az Asthangát gyakorolja, legyen meg mellette a lágyabb, jóval megengedőbb jógagyakorlás is.
A Pittánál a hangsúly mindig is a mértékletességen kell, hogy legyen, ez igaz a jógázására is!