Ha az ember elmegy egy vezetett jóga órára, legyen az hatha, vagy egy tradicionális ashtanga óra, az első, amivel találkozik az a mantrázás. Az OM ॐ mantra zengetése amellett, hogy segít a ráhangolódásban, kitisztítja az elmét és pozitívan hat a beszédért felelős szervekre. Javítja ezek vérellátását és energizálja őket, tehát javul a beszéd minősége. A következő, ami fontos eleme a jóga óráknak az óra eleji légző gyakorlatok. Nagyon sokféle légző gyakorlat létezik különböző céllal, de a legfontosabb a prána, azaz az életerő áramoltatása a testben. Minden egyes belégzéssel feltöltjük a testet ezzel az életerővel, minden egyes kilégzéssel pedig kifújjuk a feszültséget, a testi-lelki fájdalmat és elengedünk mindent, amire már nincs szükségünk. Minden légző gyakorlat emellett tisztítja, energizálja a légző szerveket. De vannak homloküreg tisztító, fűtő és méregtelenítő légzési technikák is. Ha megtörtént a ráhangolódás következik a bemelegítés, ami felkészíti a testünket az ászanák gyakorlására. Átmozgatjuk az összes ízületünket, a gerincet és vázizmokat. Ezzel csökkentjük a sérülések lehetőségét.
Amint felkészültünk testileg és lelkileg, elcsendesítettük az elménket, ráhangolódtunk a jóga órára jöhetnek a jóga pózok. Napüdvözlettel kezdjük meg a gyakorlást. Bármelyik változatát is kivitelezzük a hatás ugyanolyan jó. Az egész testet energizálja, megnyújtja a gerincet, távolodnak a csigolyák, emelkedik a pulzus, felgyorsul az anyagcsere. A napüdvözletben és külön is gyakorolható és talán a legsokoldalúbb jóga pózunk a lefelé néző kutya (adho mukha svanasana) egy igazi adu ász. Amellett hogy harmonizálja a nemi, köldök és szív csakrát is, oldja a lábak és a vállak feszültségét, átmasszírozza a hasi szerveket, ezáltal javítja az emésztést. Dekompresszálja a gerincet azáltal, hogy távolítja a csigolyákat. Nagyon jó hatással van az idegrendszerre, stressz oldó. Az álló ászanák legfontosabb általános hatása, hogy javítják a tartást, harmonizálják a gyökér csakrát és karcsúsítják a testet. Mentális szinten segítenek meglelni a belső békét, megtanítanak két lábbal állni a földön, ezáltal fejlesztik az önbizalmat, a magabiztosságot. Minden álló pózt hegytartásból indítunk (tadasana), amely gyakorlásával megelőzhető az isiász, gyógyítja a lúdtalpat, segíti a szív és a tüdő munkáját, illetve erősíti a láb izmait.
A jóga órák fontos szereplői az egyensúlyozó ászanák. Nagyon sok létezik és mindnek a legfontosabb hatása, hogy harmonizálja a jobb és a bal agyféltekét. Megtanítanak a koncentrációra és nyugalmat csempésznek a mindennapokba. Számomra a legkedvesebb egyensúlyozó ászana a fapóz (vrksasana), melynek gyakorlása erősíti a lábakat, javítja a bokasüllyedést, energizálja a gyökér csakrát, megnyitja a szív csakrát és higgadtságot ad. A hason fekvő pózok együttes jellemzője, hogy masszírozzák a has belső szerveit, ezáltal segítik a vérellátásukat, javítják az emésztést, a hasnyálmirigy működését. Ezen kívül a hátra hajlítás miatt a gerinc ágyéki szakaszát erősítik és persze a mellkas nyitással harmonizálódik a szív csakra is. Nagyon sokféle ülőpóz megtalálható a jóga pózok repertoárjában. Általában a gerincet és a lábakat nyújtják, harmonizálják a három alsó csakrát és a nemi szervek működését. A vezetett órák jellemzően a fordított testhelyzetű pózokkal zárulnak, például a gyertyapózzal (sarvangasana) vagy a fejenállással (shirshasana). Ezeknek annyi jótékony hatása van fizikai és mentális szinten is, hogy órákig sorolhatnánk. Talán a legfontosabbak, hogy harmonizálják az összes csakrát, a fordított helyzet tehermentesíti a szívet, az ereket átmossa, tehát a vérkeringés javul. Kiválóan gyógyítják a pajzsmirigy működési zavarait, harmonizálják a vérnyomást és jótékonyan hatnak a nemi szervek működésére. Hormonálisan megfiatalítják az egész testet.
És ha még mindig úgy érezzük, hogy kell egy kis regenerálás, akkor jöhet az óra végi meditáció, vagy vezetett relaxáció. Megdolgoztatott test végre ellazul, és ekkor érvényesülnek az ászanák hatásai. Az elme elcsendesedik, és csak pihenünk. Ilyenkor akár imaginációs technikát alkalmazva elengedjük a feszültséget, egy olyan képzeletbeli helyre utazunk, ahol nem csak a fizikai test, de az elménk is megpihen és gyógyul. Ez a kb. 90 perces jóga óra felér egy egyhetes táborral. Annyi pozitív hatás éri az emberi testet és lelket, hogy receptre írnám fel és az iskolákban kötelező tantárgy lenne.
Nagyon érdekes, hogy a jóga eredetileg a férfiak „sportja” volt Indiában, de nyugaton mégis a nők millióit hódította meg. Azt kell mondanom, hogy nem csoda! Természetesen nemtől függetlenül érvényesülnek a pozitív hatások, de nőként mondhatom, hogy minket azért érint meg ilyen mélyen, mert segít visszahozni a női oldalunkat ebben az elférfiasodott társadalomban és olyan jótékonyan hat a női testre és lélekre, mint semmi. A hatha jóga, mint mozgásforma, terjedése mellett kialakultak kimondottan a nőknek szóló jóga irányzatok, mint a női jóga, a kismama jóga vagy a kisbabás jóga. Amikor saját magamon elkezdtem észre venni a változásokat és napról napra tért vissza a korábban meg nem élt nőiességem, úgy éreztem ez az út nekem lett kikövezve. Nem csak „sportolni” szeretném a jógát, hanem tanulni, megismerni, átadni másoknak, legfőképp a nőtársaimnak. Megtanítani minél több embernek ezt a hihetetlenül hatékony holisztikus rendszert és segíteni a nőket nőnek lenni és szeretni önmagukat. Emiatt a célkitűzés miatt végeztem el a hatha jóga oktatói tanfolyamot, hogy az alapoknál kezdve szépen felépítsem azt a tudást, amire szükségem van ahhoz, hogy segíthessek.
Nagyon sokan vannak a környezetemben, akiknek valamilyen lelki eredetű probléma miatt gondjaik vannak fizikális és mentális téren. Természetesen nagyobb százalékban vannak a nők, ami azzal magyarázható, hogy sokkal mélyebben érint meg minket egy-egy igazságtalanság, jobban fájnak a szavak és egyre elkeseredettebbek vagyunk amiatt hová tart ez a világ. Sajnos a nők semmilyen szinten nincsenek támogatva abban, hogy hogyan is éljék meg nőiességüket, hogy lehetnének egyszerre kereső emberek, anyák és feleségek. Sok nőtársunk veszik el ebben a hármasban és kibillen az egyensúly. Manapság a nők végig dolgozzák a várandósság majdnem teljes kilenc hónapját. Kérdem én hol és mikor marad idejük magukra, a babájukra és a várandósság természetes megélésére? Nagyon sok édesanya rákényszerül, hogy visszamenjen szülés után dolgozni, mert egy fizetésből manapság hogyan is lehetne eltartani egy egész családot?! Szinte még nem is regenerálódott a teste, nem volt ideje magára és a gyermekére, nem élvezhette az anyaság mindennapjait. És akkor felmerül a kérdés, hogy milyen felnőtt lesz abból a gyermekből, aki életének első legfontosabb éveit nem az édesanyjával tölti? Sajnos ilyen problémák és megválaszolatlan kérdések nyomasztják a mai magyar nőt, köztük engem is. Ez akkora teher, hogy tényleg megbetegíti a testet. Saját bőrömön tapasztalom és tenni szeretnék azért, hogy a sorstársaimnak megkönnyítsem az életét.
A jóga nagyon sok kérdésre megadja a választ, segít oldani a felgyűlt feszültséget, segít megélni a nőiességet, valamint segít felkészülni a nőknek a szülésre, hogy hogyan éljék meg a kismamák a várandósság örömeit és nehézségeit. A jóga komplex rendszere nagyon meg tudja változtatni az emberek életminőségét, ez az amiért úgy döntöttem, hogy jóga oktató szeretnék lenni. Először is saját magam és a családom miatt, másodszor pedig szeretnék segíteni a nőtársaimnak és a gyermekeknek, hogy minél egészségesebbek legyenek testileg és lelkileg. A hatha jóga oktatói tanfolyam megadta nekem azokat az alappilléreket, amire építkezhetek, elindultam általa azon az úton, amin járni szeretnék, és csak remélni tudom, hogy a közvetlen környezetemen kívül sok-sok embernek tudom átadni a jóga tudását és azt a szeretetet, amit nap, mint nap kapok tőle, általa.