Mi a meditáció?
Nagyon sokféle meghatározása létezik, különböző kultúrák, vallások és tanítások mind megfogalmazták a saját definíciójukat. Talán a legegyszerűbben úgy írhatjuk le, hogy a meditáció egy szellemi gyakorlat, aminek a célja, hogy eljussunk a tudatunk középpontjába. Általában meditációs pózban, ami lehet ülő vagy akár fekvő helyzet, ellazítjuk a testünket, majd tudatosan kezdünk befelé figyelni és kizárni a külvilágot. A meditáció egy hosszú zarándoklat. “A szemtanúvá válni” a meditáció kezdete, az “elme-nélküliség” pedig a meditáció vége… A meditáció nem egy módszer és nem is egy technika. Ez egy folyamat: a teljes lényed felnövekedése. – Osho magasztosan összegzi a lényeget.
A meditáció testi, lelki és mentális pozitív hatásait pedig már tudományos kutatások eredményei is igazolják. A teljesség igénye nélkül egy pár ok miért érdemes az életünk, a mindennapjaink részévé tenni:
- lelassul a szívverés
- csökken a vérnyomás
- megnyugszik a test, az elme és a lélek is
- fejleszti a koncentrációs képességünket
- gyógyítja a szorongást, a depressziót
- türelemre tanít
- segít megélni és értékelni a jelent
- tekervényesebbé válik az agykéreg
Szerencsére a jóga nyugati terjedésével a meditáció is egyre népszerűbb, és sok országban már a gyerekeknek lehetőségük van az iskolában gyakorolni napi szinten, illetve kutatások szerint azokban az iskolákban, ahol meditálnak, ott kevesebb az agresszió, kevesebb a figyelemzavaros gyermek.
Az elmúlt egy év mindannyiunkat próbára tette, az egész világ teljesen felfordult, mindenki harcol, küzd és próbálja feldolgozni a veszteségeit. Nem könnyű időszak ez még nekünk jógiknak sem, akik rendszeresen gyakoroljuk a jógát, amivel ugye sok feszültséget levezetünk, elengedünk és frissen, egészségesen tartjuk testünket és elménket. Bevallom hősiesen, hogy az elmúlt hónapok eseményei próbára tettek engem is rendesen és éreztem, hogy kell valami, ami segít rendezni a kavargó gondolataimat. Ekkor felugrott a Netflix online streaming oldalon a Headspace – Útmutató a meditációhoz című dokumentum sorozata, amely nyolc epizódból áll. Minden rész egy külön téma köré épül és a mindennapi életből hoz példákat, majd egy vezetett meditációval zárul. Nagyon érthetően, szerethetően van felépítve és a teljesen kezdők számára is élmény lehet így megismerkedni a meditációval. Számomra is , aki évek óta él szimbiózisban a jógával, rendszeresen vezetek meditációt és én magam is gyakorlom, mutatott újat a Headspace dokumentum sorozata, szóval szeretettel ajánlom megnézésre.
A 2021-es év az asztrológiai megfigyelések alapján a spiritualitás, a befelé figyelés, az újrakezdés éve lesz, éppen ezért tökéletes az időzítés arra, hogy beépítsd a mindennapjaidba a meditáció gyakorlását. Naponta 10 szabad perce mindenkinek van önmagára, a testi-lelki és mentális egészségére. Érdemes egy kis kutatást végezni, hogy melyik meditációs irányzat passzol majd hozzád.
Legelterjedtebb fajtái: buddhista, transzcendentális meditáció, mozgásos meditáció, mint például az ashtanga jóga vagy a tai chi.
Szóval kutató munkára fel, olvass és hallgass meg többféle vezetett meditációt valamelyik videó megosztó oldalon!
” A meditáció az a titokzatos létra, amely a tévedésből az igazságba, a sötétségből a fénybe, a tudatlanságból a tudásba vezet.” /Svami Sivananda/