Az ayurvéda az élet tudománya. A legősibb gyógyító tudás, mely Indiából származik. Egy holisztikus szemléletű rendszer, amely a teljes embert veszi figyelembe a külső tényezőkkel együtt, mint a táplálkozási szokások, a környezet, az egyén életritmusa és foglalkozása.
Az ayurvéda szerint minden emberben az öt elem (éter, levegő, tűz, víz, föld) egyedi kombinációja alakítja ki a rá jellemző testtípust. A három testtípus, azaz a három dósa: Váta, Pitta, Kapha
Saját testtípusunk ismeretében kialakítható egy az egész életen át fenntartható életmód, amely segít megelőzni a betegségeket, visszanyerni az egészségünket, hozzájárul egy harmonikusabb és kiegyensúlyozottabb élet kialakításához.
A Váta testtípus az éter és a levegő összekapcsolódásából alakult ki.
Tulajdonságai:
- Alacsony testsúly jellemzi
- Vagy nagyon magas vagy nagyon alacsony
- Könnyű, vékony csontozatú, izomzata kevésbé fejlett
- Mellkasa lapos, vénái jól kirajzolódnak
- Télen-nyáron hidegek a végtagjai
- Egész testfelépítésére jellemző, hogy könnyed, légies, kecses, hiszen a legkönnyebb, legsúlytalanabb elemek alkotják.
- Bőre hajlamos a kiszáradásra, hűvös, durva
- Kevés anyajegye van, általában sötét színűek
- Szeme kicsi, száraz, mozgékony, beesett
- Körme durva, berepedezett
- Orra formája görbe vagy felfelé forduló
A Váta gondolkodása, akár csak a teste, könnyed és mozgékony. Gyors az észjárása, hamar cselekszik. Viszont hajlamos a túlzott agyalásra. Túlpörgeti magát. Hangulata változékony, kommunikációja olykor érdes. Beszéde zavaróan hadaró is tud lenni. Rövidtávú memóriája jó, de szelektív. Gyakran, ami az egyik fülén be jutott, az a másikon már távozott is.
Ha a Váta típusú ember kibillen az egyensúlyából, jellemzően fájdalommal járó betegségek jelentkeznek, idegrendszeri problémák, depresszió, fogyás, székrekedés, bénulás stb.
Hogy hogyan segít az egyensúly visszaállításban és megtartásában a jóga?
Itt kap szerepet, ha kifejezetten a Váta testtípusának hasznos, támogató jógagyakorlásra helyezzük a hangsúlyt!
A Vátának rendszeres és nyugodt, csendes gyakorlásra van szüksége. Nála a hangsúly az egyensúlyon és harmónián van. Az erő és a rugalmasság közötti aranyközépúton. Legjobbak számára az álló, ülő és csavaró ászanák.
Az álló pózok növelik az önbizalmát és a kitartását.
Az ülő testhelyzetek leföldelik. Mivel ő az éter és levegő összetételéből áll, hiányzik belőle a föld elem. Kicsit vissza kell hozni a Földre, és ezt úgy teheti meg, ha minél nagyobb testfelülettel érintkezik a talajjal.
A csavaró ászanák azonnal hatnak az idegrendszerre, és ezzel rendkívül jót tesz a Váta magának.
Nézzük ezt különböző óratípusok tükrében.
Tradicionális Hatha Jóga: Ezek az órák általában a teljes testet átmozgatják, így mind a három testtípusnak vannak benne kedvező elemek. Nem tolódik el a hangsúly egyik irányába se.
Gerincjóga: Mivel ezeken az órákon a gerinc átmozgatásán van a fókusz, így az óra elejétől a végig stimuláljuk egy harmonikus állapot eléréséért az idegrendszert, amire nagy szűksége van a Vátának
Jin jóga: Jellemzően hosszan, akár 3-5 percig is kitartott ülő vagy fekvő relaxáló, stresszoldó pózokban telik az óra. Megvalósul a földelés, és az idegrendszer is lecsillapodik egy nyugodt és csendes gyakorlás közben.
Asthanga jóga: Itt óráról órára ismétlődő gyakorlatsort kell végezni légzésszinkronnal. Így megvalósul a rendszeresség. A saját légzés morajlása adja a „zenei aláfestést”. Vannak benne álló, ülő, és csavaró gyakorlatok is. Bár a Vátának itt arra kell figyelnie, hogy a számára kedvezőbb hatású pózokra helyezze a hangsúlyt. Ne akarjon túl sokáig, túl intenzíven gyakorolni! Ne legyen magához túl szigorú!